Reportaż ślubny w praktyce: oczami fotografa

Reportaż ślubny w praktyce

Reportaż ślubny to historia z jednego dnia życia dwojga ludzi, którzy postanowili resztę życia spędzić razem. Taki dzień może mieć formę hucznego wesela jak i skromnego spotkania w otoczeniu najbliższych. Bez względu na wielkość zaplanowanej imprezy jest to ważny dzień, do którego chętnie wracamy pamięcią. Reportaż fotograficzny to pamiątka z tego wydarzenia, mająca sentymentalną wartość nie tylko dla nas, ale także wszystkich Waszych gości. Jeśli zadbacie o to żeby Wasza historia ślubna była opowiedziana w ciekawy i naturalny sposób, będziecie do niej wracać wielokrotnie, oraz chętnie pokazywać ją bliskim i przyszłemu potomstwu :).

reportaż ślubny Toruń , jak powstaje reportaż, co warto wiedzieć, wybór fotografa na ślub, Fotograf Toruń Marcin Mentel

Jak powstaje reportaż ślubny?

Zacznijmy od tego, że każda historia jest inna i nie ma gotowej recepty jak postępować. Osobiście uważam, że największą wartość mają chwile, które nie są zaplanowane, wynikają spontanicznie z naturalności sytuacji. W moim przekonaniu reportaż ślubny powinien być opowiedziany w taki sposób żeby oglądający go ludzie wierzyli w jego autentyczność. Historia ślubna będzie budzić w nas zainteresowanie, tylko wtedy gdy opowiemy ją w ciekawy i estetyczny sposób z różnych perspektyw.

W praktyce oznacza to tyle, że warto być po prostu sobą. Nie robić rzeczy na siłę, cieszyć się i przeżywać ten dzień na swój sposób. Nie przejmujmy się i miejmy zaufanie do siebie nawzajem, fotograf zna swoje zadanie. Zawsze może służyć uśmiechem i wsparciem, jednocześnie skrupulatnie zbierając materiał na wciągającą opowieść.

Wspomniałem że, nie ma reguł w planowaniu własnego wesela. Moim zdaniem to od to od Was zależy czy zatańczycie pierwszy taniec, czy do ślubu przyjdziecie pieszo, rowerem czy konno. Wierzę, że przy planowaniu wesela powinniśmy bardziej myśleć o swojej drugiej połówce, niż o tym żeby zadowolić wszystkich gości. Mimo wszystko w klasycznym reportażu ślubnym możemy wyróżnić trzy etapy, które pomogą mi opisać przebieg wydarzeń zdjęciowych, są to: przygotowania, ceremonia zaślubin i impreza weselna.

Przygotowania | Reportaż ślubny

Przez przygotowania rozumiem wszystkie wydarzenia, które odbywają się przed ceremonią zaślubin. Przygotowania to nie tylko ubieranie sukni ślubnej czy muszki, jest to w reportażu moment wprowadzenia do historii. Zdjęcia pokazują towarzyszących Wam rodziców i bliskich, atmosferę przed ślubem, miejsca oraz detale urozmaicające opowieść. Podtrzymując stwierdzenie, że każda historia jest inna nie ma tu z góry narzuconego schematu wydarzeń, jedno jest pewne, podczas przygotowań zwykle dużo się dzieje, a powstałe zdjęcia pokazują Was w naturalnym środowisku i towarzyszące Wam emocje w dniu ślubu.

Przygotowania to także idealny moment dla Was i Waszych bliskich na oswojenie się z człowiekiem, który przez cały dzień będzie robił Wam zdjęcia. 🙂 Dla niektórych może brzmieć to przerażająco, ale uwierzcie mi, nie ma w tym nic stresującego. Rozmawiam, czasem z uśmiechem tłumaczę swoją rolę, jaką jest nienachalne fotografowanie wszystkich ciekawych wydarzeń. 🙂

Ceremonia zaślubin | Reportaż ślubny

Bez względu na to czy odbywa się w kościele, urzędzie czy plenerze zawsze jest to chwila, na którą wszyscy czekają. Jedni przechodzą przez nią z trwogą w oczach, inni z uśmiechem na ustach :). Z fotograficznego punktu widzenia nie ma zachowań złych czy dobrych. Liczą się emocje, które każdy przeżywa na swój sposób. Większość par mało pamięta z tego momentu, zdjęcia pozwalają im przeżyć ceremonię zaślubin na nowo.

Podczas wykonywania zdjęć w kościele, staram się jak najmniej przeszkadzać Wam i księdzu. Jednocześnie moim celem jest zebranie zdjęć różnorodnych kadrowo, bogatych w emocje, opowiadających wydarzenie z różnych perspektyw. Waszej i Waszych bliskich.

Zwykle po ceremonii zaślubin następuje składanie życzeń. Często jest to Wasz pierwszy kontakt z przybyłymi gośćmi, moment bogaty w wiele fajnych i zaskakujących sytuacji.

Wesele | Reportaż ślubny

Od czego by tu zacząć, wiadomo, tu może się dziać bardzo dużo. Są spotkania rodzinne podczas, których parkiet płonie, gorzała leje się gęsto, a Młoda Para tańczy na stole. Są też spotkania, gdzie główną atrakcją są rozmowy, pyszne jedzenie i przebywanie na łonie natury. I super! Wszyscy jesteśmy różni, nie ma wesel lepszych czy gorszych. Są tylko te lepiej i gorzej sfotografowane. 🙂

Podczas wykonywania zdjęć na sali weselnej staram się jak najlepiej oddać charakter imprezy. Dzięki zastosowaniu światła błyskowego w różnych punktach sali moje zdjęcia z zabawy są dynamiczne i wręcz reklamowo oświetlone. Podczas wesela skupiam swoją uwagę nie tylko na tańcu, ale także na wydarzeniach poza parkietem. Dzięki temu opowieść zyskuje dodatkowe elementy, które w pełni oddają klimat Waszej zabawy.

Moja praca kończy się zazwyczaj po oczepinach około godziny 1.00, nie jest to jednak regułą. Niektóre pary decydują się na reportaż do 22.00 jest to wystarczający czas żeby zebrać ciekawy materiał z imprezy weselnej. Główna różnica polega na tym, że podczas zdjęć do 1.00 jestem świadkiem większej ilości zdarzeń, które oglądacie później na zdjęciach.

Przykładowe pełne reportaże ślubne

Na mojej stronie znajdziecie ponad 30 historii ślubnych różnych par. Są to opowieści z pałaców, hoteli, wesel plenerowych, na remizach strażackich kończąc. Najważniejszy jest tu człowiek. Bez względu na miejsce wykonywania zdjęć staram się przemycić do opowieści autentyczność i jak najlepiej oddać klimat waszego rodzinnego spotkania.

Zależy mi na tym żeby ułatwić Wam drogę w poszukiwaniu fotografa i szczerze przedstawić to co mogę dla Was zrobić, dlatego przed podjęciem decyzji mocno zachęcam Was do obejrzenia pełnych reportaży ślubnych, które znajdziecie pod przyciskiem:

Książki | Reportaż ślubny

Idealnym zwieńczeniem dobrze opowiedzianej historii ślubnej jest ładnie wydana książka. Zdjęcia, które wyświetlamy na telefonach czy komputerze nie mają takiej mocy jak te nadrukowane na papierze. Książka jest też wygodnym i eleganckim sposobem na dzielenie się fotografią z innymi dlatego Znacznie częściej sięgniemy po nią w chwilach nostalgii.

Filmik z oglądania jednej z książek:

Poznaj lepiej mnie i moje fotografie

Z fotografią jestem związany nie tylko zawodowo. Robienie zdjęć jest jedną z moich ulubioną form spędzania czasu, dlatego często zabieram aparat w podróż czy na zwykły spacer. Jeśli chcecie poznać mnie lepiej i zobaczyć więcej zdjęć, zachęcam Was do śledzenia kont na Instagramie i Facebooku:

Fotograf Toruń | Fotograf Bydgoszcz | Fotograf Gdańsk